• Mlieko

• ŠKOLSKÉ MLIEKO

Materská škola podoruje projekt Školský mliečny program.

Školský mliečny program je vládnym programom určený pre žiakov MŠ, ZŠ a SŠ vo vzdelávacích inštitúciách. Ide o podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v predškolských zariadeniach a pre žiakov vo vzelávacích inštitúciách z finančných zdrojov EÚ a národných zdrojov.

Mlieko môžeme považovať za takmer ideálnu potravinu.

Obsahuje významné živočíšne bielkoviny, tuky, minerálne látky, esenciálne aminokyseliny, minerálne látky a vitamíny. Dané látky sú významné pre zdravý vývoj organizmu, funkciu nervovej sústavy a celkovo priaznivo ovplyvňujú zdravie a vývoj človeka.

Mliečne bielkoviny
          Mliečne bielkoviny patria medzi najdôležitejšiu nutričnú zložku mlieka. Mliečne bielkoviny obsahujú 18 z 22 známych esenciánych aminokyselín. Sú dôležité pre stavbu ľudského tela, ale organizmus si ich nevie vytvoriť sám. Preto musia byť do tela prijímané z iných zdrojov. Ich nedostatok môže spôsobiť poruchy rastu, pretože sú súčasťou hormónov a enzýmov. Bielkoviny slúžia aj ako nosič významnej časti vápnika a fosforu v mlieku.

Mliečny tuk
          Mliečny tuk je dobre stráviteľný v homogenizovanom aj nehomogenizovanom mlieku. Tvoria ho najmä zlúčeniny mastných kyselín, voľné mastné kyseliny, fosfolipidy a estery. Nasýtené mastné kyseliny tvoria približne 60 % z celkového obsahu mastných kyselín v mlieku. V 1 litri plnotučného mlieka sa nachádza 30 – 40 g tuku. Samotný mliečny tuk môže spôsobovať zvýšenie hladiny krvného cholesterolu, ale mlieko ako celok má efekt opačný.

Mliečny cukor
          Mliečny cukor patrí medzi sacharidy a nazýva sa laktóza. Laktózu tvoria dve látky glukóza a galaktóza. Významná je tým, že je veľmi ľahko stráviteľná a tiež je výborným zdrojom energie potrebnej pre rast organizmu. Pre jej využitie je nutný enzým laktáza.

Minerálne látky
          Z minerálnych látok obsahuje mlieko vápnik, fosfor, draslík, horčík, síru, sodík a chlór a v menšom množstve stopové prvky napr. železo, meď, kobalt, mangán, jód, zinok, fluór. Zo spomenutých látok je najdôležitejší pomer vápnika fosforu. Tieto prvky sú pre organizmus veľmi dôležité. Priaznivo ovplyvňujú stavbu kostí a zubov.

Vitamíny
          Mlieko obsahuje veľa zdraviu prospešných vitamínov. Z vitamínov rozpustných v tukoch sú to vitamín A a jeho provitamín karotén, vitamín D a E. Z vitamínov rozpustných vo vode sú to vitamín B1, B2, B6, B12 a aj samotný vitamín C. Vitamíny prítomné v mlieku pozitívne vplývajú na kosti, imunitu, činnosť mozgu a pamäte a taktiež dodávajú telu zdravie a energiu.