• Pitný režim

• Dodržiavanie pitného režimu je jednou z najdôležitejích zásad dravého životného štýlu vo všetkých vekových kategóriách. Veková kategória 3-6 ročných detí má odporúčanú dennú dávku 1,6l tekutín.

Za vhodný nápoj na pravidelné pitie možno považovať taký, ktorý dobre hasí smäd, má dobré chuťové vlastnosti a priadnivé bilologické účinky. Tomu najlepšie zodpovedá zdravotne bezchybná pitná voda s optimálnym pomerom solí, vápnika a horčíka. Pitná voda je najidálnejšou tekutinou na hasenie smädu.

Nápojový liístok detí možno spestriť o slabé bylinkové čaje a tmavé nesladené čaje, ovocné čaje a vodou riedené zeleninové a ovocné šťavy.

Opatrne treba postupovať pri podávaní minerálych vôd. Ako bežný nápoj nie je vhodné piť minerálne vody, ani vody s vysokým obsahom sodíka.

Ovocné džúsy konzumujú najmä malé deti vo veľkých množstvách, aj keď môžu prispievať k vzniku obezity. Ovocné džúsy zostávajú dôležitých zdrojom vitamínov a minerálnych látok, odporúca sa však podávať deťom maximálne 350ml džúsu denne.

Úplne nevhodné pre deti sú rôzne sladené nápoje typu limonád, kolových nápojov, nápoje s prídavkom umelých sladidiel, obsahom chinínu alebo kofeínu.

Ak chceme dodržiavať pitný režim, nemali by sme zabúdať, že MLIEKO nie je nápoj. Je to potravina,ktorá vyžaduje zložité trávenie.