• O materskej škole

Profil školy

V materskej škole pracujeme podľa teórie sociálneho konštruktivizmu. Dieťa charakterizujeme ako spolutvorcu poznania, identity a kultúry s ostatnými. Akceptujeme špecifiká dieťaťa zodpovedajúce skutočnosti, že dieťa je sociokultúrne spoluutváraná bytosť. Pre svoj rozvoj a učenie sa nevyhnutne potrebuje iné deti a významných dospelých, s ktorými sa kontaktuje a vzájomne zdieľa spoločne uskutočňované aktivity a z nich pochádzajúce produkty. Interakcia a transakcia s ostatnými je predpokladom osobnostného rozvoja dieťaťa v skupine, do ktorej prináleží. Dieťa spolupracuje s ostatnými v prospech rozvoja či prípadnej zmeny svojho spoločenstva. Učenie sa zahrnuje riešenie problémov, ktoré pochádzajú zo sociokognitívnych konfliktov produkovaných dilemami v učebných i v každodenných situáciách. V týchto situáciách sa posudzuje a hodnotí, či je potrebné poskytnúť pomoc od učiteľa a/alebo lepšie postupujúceho rovesníka. Táto (prípadná) pomoc má charakter lešení (uľahčujúcich učenie sa) prispôsobených na zónu najbližšieho rozvoja, v ktorej sa nachádza učiaci sa. Riešenie rôznych problémov podporuje u dieťaťa vznik skúseností.

.